AKNÉ - začátek léčby

5. ledna 2017 v 10:12 | víla Amálka |  akné
Příspěvek jsem nepřidala téměř 4 měsíce, tak vás zdravím po této době. Trošku jsem bojovala se zdravím. A jelikož jsem si některé věci ohledně mých problémů hledala i na internetu (a často jsem nenašla potřebné informace, hlavně výsledky), tak jsem se rozhodla přispět s kůží na trh.

Abych to uvedla do kontextu. Měla jsem více zdravotních problémů, což spustilo po několika letech opět velkou tvorbu akné (je mi 20). Nutno říct, že jsem takové akné nikdy neměla. Objednala jsem se tedy ke kožní, která mě ovšem vzala až za více jak 3 měsíce. Nabídla mi (pro mě vhodné) dvě cesty pro léčbu:
  • mazat, mazat a mazat (dokud něco nepomůže)
  • brát půl roku tabletky, a bude pokoj.
Komu by se nelíbila ta druhá možnost? Ale já v tom cítila nějaký háček. Paní doktorka mi napsala mazání a řekla, ať se rozmyslím, zda chci nasadit tabletky. Konkrétně Curacné. Na první pohled nic neškodného - pouze velké dávky vitamínu A, konkrétně jeho derivátu isotretinoinu. Nic jedovaté pro tělo. Jenže po příchodu domů jsem zjistila, že je to ta samá léčba jako léčba Roaccutanem, což je na internetu poměrně rozebírané téma a já jsem už předem věděla, že na Roaccutan bych nepřistoupila. Zmátl mě však jiný název.

Proto jsem "listovala" internetem a hledala zkušenosti. Pročetla jsem mnoho pozitivních reakcí a chvilku byla rozhodnutá, že to zkusím, chvilku že zase ne. Ale v závěru mi došlo, co je pro mě vlastně duležité. Isotretinoin v těchto obrovských dávkách totiž velmi zatěžuje organismus. Játra i ledviny makají jako o život (doslova), aby se vypořádaly s tak obrovskou dávkou. (Teď vám prozradím, že ty moje spouštěcí zdravotní problémy souvisely s játry, takže si je ještě víc podělat?) Kromě toho máte celého půl roku nadměrně suchou kůži (hlavně rty), takže mažete a mažete těmi nejmastnějšími z nejmastnějších mastí a jeleních lojů. A jen taková "nepatrná" věc - během léčby a po léčbě nesmíte otěhotnět. V mém případě to tedy nehrozí a ještě nějakou dobu asi hrozit nebude, ale na budoucí rodině si velmi zakládám a představa, že bych kvůli nějakému léku na blbé akné zpětně litovala a měla nemocné dítě, je děsná. Tyto tabletky totiž ovlivňuji a negativně působí plod - jsou teratogenní. A i když hlásají, že za měsíc po dobrání už žena může klidně otěhotnět, bojím se toho. Dříve totiž otěhotnění údajně nedoporučovali až 3 roky po léčbě! Bojím se a bojím se vlastního špatného úsudku. Raději budu puntíkovaná, ale budu mít zdravé děti. Tož, zkusím na to jít jinou cestou.

Konkrétně jsem dnes začala na doporučení lékařky mazat Duac gelem, který je na předpis a obsahuje antibiotika (z čehož nejsem úplně nadšená), ale snad se nějakých výsledků dočkám. Proto jsem se rozhodla s vámi mé úspěchy sdílet a možná pomoct někomu v rozhodování, někoho motivovat k zahájení léčby nebo někoho utvrdit, že ty tři pupínky co má, není tak úplně akné. Ano, vím, že existují i mnohem mnohem horší formy akné (takže jsem moc ráda, že to mám takové, jaké mám), ale myslím, že mnoho lidí má stejný problém jako já, takže bude rád sledovat mé uhry změny.
...pokračování v celém článku...

Většina flíčků, které můžete vidět jsou jizvičky, které mi zůstaly po tom největším propuknutí akné v září/říjnu. Nejvíce aktivních boláků mám na stranách a na bradě (čelo už se naštěstí trošku uklidnilo po těch měsících samo). Na tvářích naštěstí většinou nic nemám, ale postupně mi tam z boků ty boláčky "cestují". Bohužel už mám i hluboké jizvy, které už nejspíš neodstraním, ale budu se snažit odstranit alespoň ty růžové jizvy. Ale hlavně nejdřív musím zatočit s těmi aktivními a znovu se tvořícími boláky.

Chci tomu pomáhat nejen Duac gelem, ale také důkladným, ale šetrným ošetřováním pleti (odlíčení ráno i večer, dostatečná hydratace, masáže), lepším jídelníčkem (omezení pečiva, vynechání sladkých, kořeněných a smažených věcí) a nesmím si sahat během dne na obličej!

Tak toto je tedy můj počáteční stav. Pokud budete chtít sledovat, jak se moje akné vyvíjí (doufám, že se bude zlepšovat), plánuji každý týden dělat update a ukázat vám další vývoj a změny.

Krásný den všem, vaše
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama