Leden 2017

AKNÉ - třetí týden

28. ledna 2017 v 19:34 | víla Amálka |  akné
A je za mnou i třetí týden léčby akné. Fotky jsou už ze včerejška, ale neměla jsem čas napsat článek. Tak to vynahrazuji dnes. Stále používám Duac Gel i kosmetiku La Roche Posay, a to pravidelně ráno i večer. A hodnocení po dalším týdnu:
 • STRANY - Už jsem myslela, že se krásně zahojily, ale nene. Zase se mi tam udělaly další "vetřelci"... Ale vždy se po pár dnech zase schovají, tak já nevím, co dělám špatně. Asi to ještě nezabralo úplně. Každopádně staré jizvičky blednou, tak aspoň něco pozitivního (škoda, že to tolik není vidět na fotkách).
 • ČELO - Nějak nevím, co si o tom čele myslet. Nějak se to divně hojí, pak zase nehojí .. prostě jednou dobrý, jednou špatný. Ve výsledku to vypadá, jako kdyby to bylo stejný jako na začátku. Ale věřte mi, že ty fotky děsně zkreslují. Foťák se asi zaměří na ty skvrny, nebo nevím. Bohužel. Jinak jsem velmi spokojená s vyblednutím jizviček. Podle fotek celého obličeje (které určitě nechci zveřejňovat) je na čele o mnoho méně viditelných jizev.
 • BRADA - Brada už byla táák krásná, ale blbá Amála si na něj prostě musela sahat a ďoubat si ty vystouplé pupínky. Takže tam vykočily ty dva "bělásci". No, tak snad je brzy vyléčím a nezůstanou jizvy - nebudu na ně už sahat!
 • Na pohled - Na pohled (po srovnání se začátečními fotografiemi) je to lepší. A to hlavně ty jizvy! Pupínky se stále tvoří, což mě mrzí, ale nevzdám to.
 • Životospráva - Oproti dříve zmíněnému jsem přidala také domácí masky - kvasnicovou a medovo/skořicovou. Je po nich velmi příjemná pleť! :) Ostatní, myslím, dodržuji ...
... pokračování v celém článku ...

připustili jsme, aby okolní svět ovládal náš život.

26. ledna 2017 v 11:46 | víla Amálka |  psaníčka
Chcete šťastný a spokojený život? Bezpochyby říkám, že všichni chtějí skvělý život. Každý má určitě také svoji vlastní představu. Osobně nechápu typické české řeči o tom, jak ostatní tohle dělají špatně a jak by to dotyčný udělal jinak a lépe. Český národ toho má hodně za sebou, ale je na čase useknout ten "závoj" negativních událostí a udělat něco nového. Neustále si stěžujeme na to, jak se máme špatně, zdraví máme špatné, v práci jsou blbci, řidič autobusu se neusmál, syn mě ignoruje, v obchodě nemají v akci máslo (jak psali v letáku). Na to jsme experti. A pak potkáme známého, kterého jsme roky neviděli a na klasickou otázku: "Jak se máš?" odpovídáme: "Jo, dobrý, jde to!". A když se trošku rozvykládáme, nachrlíme na něj všechny naše problémy a pokud to je kvalitní konverzace, stihneme probrat i politickou situaci. Takže starý známý vlastně získá pocit, že to není dobrý a že to vlastně nejde ... A doma povykládá rodině, co se nového a negativního zase dozvěděl, rozčílí se nad tím, že jeho syn ho taky ignoruje, manželku zase rozčílí, že nemají to máslo v akci ... a tak to vážení jde dál a dál. Řešíme máslo v akci a řidiče autobusu, ale možná bychom měli řešit, co já udělám proto, abych si nemusela takto stěžovat a toto řešit. Vždyť chceme ten dokonalý a spokojený život. No, a ... máme ho?

Výsledek obrázku pro obrázky citáty
... pokračování v celém článku ...

AKNÉ - druhý týden

20. ledna 2017 v 10:04 | víla Amálka |  akné
Tak tu mám druhý týden léčby. Včera jsem bohužel nestihla v dobrém světle nafotit změnu, tak jsem se na to vrhla až dnes. A musím říct, že mám radost! Stále používám Duac Gel a koupila jsem si také v lékárně testovací sadu od La Roche Posay Effaclar, která slibuje redukci začervenání! A musím říct, že nelžou. Začervenání opravdu po aplikaci lehce zmizí. Tak uvidím, jak to bude vypadat po delším používání. A teď na hodnocení po týdnu:
 • STRANY - Stále tam mám bohužel jizvičky a nějak se nechtějí ztrácet. Ale určitě se od začátku začaly zesvětlovat a zmenšovat. Jen je nejspíš potřeba vydržet dlouhou dobu. Bohužel na lícních kostech sem tam vyskočí nějaký ten pupínek, ale hned se zase schová. Tak na něj hlavně nesahat, ať není větší a nemám další jizvu!
 • ČELO - Mám docela vysoké čelo, takže je - jak se říká - na ráně. Bohužel čelo je jedna z oblastí obličeje, kde se mi pořád dělají nové pupínky. Naštěstí už nemusím říkat, že boláky, protože to jsou opravdu jen červené pupínky. Ale zaplať Pán Bůh, že jich není tolik, jako na podzim. Kéž by se to ještě zlepšovalo...
 • BRADA - Milá zlatá brada mi udělala velkou radost. Nevím čím to je, ale za ten týden se hodně moc zlepšila! Jen tak dále.. :) Hlavně mi zmizely i takové vystouplé malé pupínky - možná krupička? Nejsou tam! Jupíjej!
 • Na pohled - Jo! Na pohled dobrý. Už to jde i trošku zamaskovat nějakým lehkým CC krémem (který jsem dostala jako vzorek v lékárně). Hlavně to začervenání se docela zesvětlilo, takže je to teď spíš takové hnědo-fialovo-růžové a na těch aktivních pupínkách samozřejmě začervenání zůstává. Ale už jich je méně!
 • Životospráva - Začala jsem vyměňovat povlečení u polštáře. Zatím cca každé 3 dny, ale možná to později zkusím i každý den. Myslím, že by to mohlo pomoci. Taky jsem úspěšně dokončila zkoušky, takže už nebudu mít velké stresy - tak snad to bude pravda a projeví se to i na pleti. A nesahám si na obličej a neloupu si stroupky! Taky přemýšlím nad svým jídlem. Pořád jsem nedokázala vyřadit sladké. Omezuji ho, to ano, ale nevím, jestli dost. Zároveň všude čtu, že je nejlepší vysadit mléčné výrobky, ale já miluju, vážně MILUJU sýry, jogurty, tvaroh, kefír... Nevím, jestli to dokážu a hlavně jestli chci. A to jídlo prostě moc neovlivním. Moje rodina má už nějaké stravovací návyky a tak jím to, co se uvaří. Kdybych si měla vařit pro sebe, tak je to asi pořád dokola jen rizoto, těstovinový salát a zapečené brambory. Nemám vůbec nápady a když už najdu nějaký recept, tak tam potřebuji takové suroviny, které tady u nás v dědině vážně nekoupím. (Výmluvy, výmluvy - nechce se mi - asi. Nebo spíš si pořád říkám, že to jídlem určitě není...)
...pokračování v celém článku...

AKNÉ - první týden

12. ledna 2017 v 9:04 | víla Amálka |  akné
Na dnešek jsem se docela těšila, protože jsem se celý týden nefotila. Takže mám jen srovnání z pozorování v zrcadle. Po celý týden jsem si říkala, že se něco určitě zlepšilo. Po tom, co jsem ale fotky uviděla ve srovnání s předchozím týdnem jsem zase docela zklamaná. Mám sice radost, že se mi na bocích ty boláky už skoro úplně zahojily (červené flíčky jsou jen jizvy), ale na pohled to vypadá pořád stejně, ne-li hůř. Vím, že nemůžu chtít zázraky hned, takže budu čekat a snad se něco zlepší.

Abych to tedy shrnula:
 • Používám Duac gel - každý večer po odlíčení a hydrataci. Psali, že odbarvuje oblečení a povlečení, ale zatím jsem si ničeho odbarveného nevšimla. Gel je příjemný, po aplikaci velmi zjemní pokožku. Nesmrdí, stačí ho malinko (nechci si ho tam plácat moc). Ale v noci mě děsně svědí obličej. Nevím, jestli je to třeba hojením, nebo že je tam ten peroxid, ale kolikrát bych se chtěla vážně moc poškrábat, ale nemůžu (nechci).
 • Co se týká životosprávy: piju hodně vody, pravidelně jím, ale bohužel si neodpouštím sladké v takové míře, v jaké bych chtěla.. Ale mám teď zkouškové (a navíc před menses), takže myslím, že to na tu pleť má také vliv - vždycky mělo.
 • JAK VYPADÁ PLEŤ? - Staré boláčky se zahojily a stáhly, ale jako vždy vytvořily narudlé jizvičky. Bohužel se však stále tvoří nové boláčky - hlavně na čele. Myslím, že čelo jsem měla před týdnem lepší, naopak strany jsem měla o dost horší a bolestivé. Na bradě se mi zredukovalo množství té malé "krupičky", kterou jsem měla hlavně tam. Brada je teď více hladká, ale pořád mi tam skáčou nové větší boláky. Achjo.
 • Na pohled v zrcadle jsem spokojená s vývojem, ale na těch fotkách.. nevím, nevím. Uvidíme za týden. Po jednom týdnu těžko hodnotit! Koukněte sami a kdyžtak napište, budu ráda.
...pokračování v celém článku...

AKNÉ - začátek léčby

5. ledna 2017 v 10:12 | víla Amálka |  akné
Příspěvek jsem nepřidala téměř 4 měsíce, tak vás zdravím po této době. Trošku jsem bojovala se zdravím. A jelikož jsem si některé věci ohledně mých problémů hledala i na internetu (a často jsem nenašla potřebné informace, hlavně výsledky), tak jsem se rozhodla přispět s kůží na trh.

Abych to uvedla do kontextu. Měla jsem více zdravotních problémů, což spustilo po několika letech opět velkou tvorbu akné (je mi 20). Nutno říct, že jsem takové akné nikdy neměla. Objednala jsem se tedy ke kožní, která mě ovšem vzala až za více jak 3 měsíce. Nabídla mi (pro mě vhodné) dvě cesty pro léčbu:
 • mazat, mazat a mazat (dokud něco nepomůže)
 • brát půl roku tabletky, a bude pokoj.
Komu by se nelíbila ta druhá možnost? Ale já v tom cítila nějaký háček. Paní doktorka mi napsala mazání a řekla, ať se rozmyslím, zda chci nasadit tabletky. Konkrétně Curacné. Na první pohled nic neškodného - pouze velké dávky vitamínu A, konkrétně jeho derivátu isotretinoinu. Nic jedovaté pro tělo. Jenže po příchodu domů jsem zjistila, že je to ta samá léčba jako léčba Roaccutanem, což je na internetu poměrně rozebírané téma a já jsem už předem věděla, že na Roaccutan bych nepřistoupila. Zmátl mě však jiný název.

Proto jsem "listovala" internetem a hledala zkušenosti. Pročetla jsem mnoho pozitivních reakcí a chvilku byla rozhodnutá, že to zkusím, chvilku že zase ne. Ale v závěru mi došlo, co je pro mě vlastně duležité. Isotretinoin v těchto obrovských dávkách totiž velmi zatěžuje organismus. Játra i ledviny makají jako o život (doslova), aby se vypořádaly s tak obrovskou dávkou. (Teď vám prozradím, že ty moje spouštěcí zdravotní problémy souvisely s játry, takže si je ještě víc podělat?) Kromě toho máte celého půl roku nadměrně suchou kůži (hlavně rty), takže mažete a mažete těmi nejmastnějšími z nejmastnějších mastí a jeleních lojů. A jen taková "nepatrná" věc - během léčby a po léčbě nesmíte otěhotnět. V mém případě to tedy nehrozí a ještě nějakou dobu asi hrozit nebude, ale na budoucí rodině si velmi zakládám a představa, že bych kvůli nějakému léku na blbé akné zpětně litovala a měla nemocné dítě, je děsná. Tyto tabletky totiž ovlivňuji a negativně působí plod - jsou teratogenní. A i když hlásají, že za měsíc po dobrání už žena může klidně otěhotnět, bojím se toho. Dříve totiž otěhotnění údajně nedoporučovali až 3 roky po léčbě! Bojím se a bojím se vlastního špatného úsudku. Raději budu puntíkovaná, ale budu mít zdravé děti. Tož, zkusím na to jít jinou cestou.

Konkrétně jsem dnes začala na doporučení lékařky mazat Duac gelem, který je na předpis a obsahuje antibiotika (z čehož nejsem úplně nadšená), ale snad se nějakých výsledků dočkám. Proto jsem se rozhodla s vámi mé úspěchy sdílet a možná pomoct někomu v rozhodování, někoho motivovat k zahájení léčby nebo někoho utvrdit, že ty tři pupínky co má, není tak úplně akné. Ano, vím, že existují i mnohem mnohem horší formy akné (takže jsem moc ráda, že to mám takové, jaké mám), ale myslím, že mnoho lidí má stejný problém jako já, takže bude rád sledovat mé uhry změny.
...pokračování v celém článku...