Září 2016

VYTVOŘENO - pytlíky (nejen) na pečivo

13. září 2016 v 16:04 | víla Amálka |  vytvořeno
Na cestě za jednoduchým životem jsem nasbírala pár nápadů a rad, jak šetřit přírodu a mít dobrý pocit z vlastnoruční výroby. O ně bych se s vámi ráda podělila v této sérii článků s názvem "vytvořeno". A to z toho důvodu, že si tyto věci můžete sami vyrobit doma. Ať už šitím, tvořením nebo jinými postupy. Sama se nechám překvapit, co by do této rubriky v budoucnu mohlo všechno patřit.

Jako první z inspirací jsem si vybrala pytlíčky (nejen) na pečivo. Dlouho mě totiž hlodalo, že si každý den v obchodě vezmu alespoň jeden sáček na pečivo, někdy taky na ovoce a zeleninu. Sice je to pohodlné a ještě k tomu máte doma brzy doživotní zásobu sáčků, ale přeci jen je to odpad, který se v přírodě velmi těžko rozkládá. (Článek o pohodlnosti x složitosti používání přírodních věcí) Takhle jsem si jednoduše (jakožto nezkušená švadlena) sedla k šicímu stroji a za hodinku byl na světě první výrobek. A pak další a další ...


Já jsem použila bílé bavlněné plátno, které jsem dozdobila stejnobarevnou krajkou. Mamince jsem do červené kuchyně udělala s červenou krajkou a taky to vypadá fantasticky. Takže se toho vůbec nebojte. Já jsem úplný začátečník v šití a šlo to! Udělala jsem si tunýlek (sice na křivo, ale mně to neva!) a provlékla jsem starou tkaničku, vyprala, nažehlila a bylo to. A takto teď, prosím pěkně, skladujeme pečivo - jako za starých časů a moc se mi to líbí.

Jako další v pořadí jsem vytáhla starou záclonu a udělala jsem s ní to stejné - pytlíček. Vlastně hodně pytlíčků. Malé, velké, střední, široké i vysoké - zkrátka na co si vzpomenete. A využiji to při nakupování pečiva - aby paní prodavačka viděla na rohlíky. Doma si je potom přendavám do toho látkového. Zbylé menší mám na ovoce a zeleninu a ty nejmenší na česnek, cibuli a bylinky. Využití to v kuchyni jistě najde.


Pokud nemáte šicí stroj, a nebo si na šití vůbec netroufnete, existuje spousta obchodů, kde se dají podobné pytlíčky najít. Nejlepší je asi navštívit fler.cz, kde najdete nádherně vypadající originální pytlíčky na pečivo. Naopak ty nákupní pytlíčky (ale i plátěné) se mi líbily např. tady nebo tady.

Pokud se vám tento nápad líbil a přemýšlíte o tom, že byste také přispěli k ochraně přírody, určitě zauvažujte nad možností látkových pytlíčků. Je to jednoduchá věc, která se snad brzy dostane do většiny domácností a obchodů. A ještě něco! Vůbec se nestyďte do obchodu chodit s pytlíčkem ze záclony. Já myslím, že na sebe můžete být hrdí, že děláte takovou bezva věc pro přírodu. Naopak už mě za tyto ekověci kdekdo pochválil. Takže hurá do obchodů - pojďme inspirovat ostatní s našimi pytlíky! :D

Úsměv a mnoho díků
za přečtení článku vám posílá