Červenec 2016

složitosti života nebo přírody?

8. července 2016 v 15:27 | víla Amálka |  psaníčka
Název tohoto blogu vlastně vznikl spojením anglických slov SIMPLE & LIFE = SIMPLIFE. Toť JEDNODUCHÝ ŽIVOT. A založila jsem ho pro svou potřebu a možná pro inspiraci ostatním, neboť já se snažím žít jednoduše a myslím, že by to někoho mohlo inspirovat ke spokojenějšímu životu.

A jak jsem se k tomu vůbec dostala? Nutno říct, že ani nevím. Ale mojí teorií je to, že to je prostě celoživotní cesta. Možná k tomu směřuji od malička, možná se "to" ve mně probudilo až před nedávnem, kdo ví. Ale teď vím, že se mi ta cesta fakt líbí. Mojí inspirací je hlavně víra a příroda. Když vidím, co bylo stvořeno a jak je to dokonalé, nějak nemám potřebu obracet se k tomu novému a umělému. Vím, bohužel se bez některých nových věcí neobejdu, ale snažím se je co nejvíce minimalizovat a nahrazovat. Dříve lidé také dokázali žít bez těchto novinek, takže to určitě jde. Ani nevíte, jak ráda bych se občas zavřela do nějaké chaloupky u lesa a nic z toho moderního světa nepotřebovala. Ale i přesto to občas vážně nejde. Např. počítač - i když bych ho ráda nepotřebovala, potřebuji ho - škola, práce. S tím jsem smířená.

Ale co se týká nynějšího života. Někdy se mi zdá, že je všechno najednou až moc "jednoduché". Strčíte do pračky prádlo a ono se vám to samo vypere. Nestrávíte tím celé dopoledne u řeky, kde prádlem házíte o kameny. Ale tím, jak je těch jednoduchých věcí moc, stává se z tohoto světa svět složitý, nebo to tak aspoň cítím. Najednou samou jednoduchostí všech modernizací cítím přesložitost, zmatek a přehlcení. Spoustě lidem to vyhovuje a zajímají je tyto vymoženosti. Rozumím. Já jsem úplný opak. Na rozdíl od toho všedního normálu generace chytrých telefonů, notebooků a robotických vysavačů se snažím vyhledávat tu skutečnou jednoduchost a přirozenost přírody. Sice je to mnohdy složitější pro člověka, ale méně to ubližuje té dokonalé, jednoduché, až složité přírodě. Vidíte ten vztah?

MODERNÍ TECHNOLOGIE - snaží se zjednodušovat lidské úsilí, ale přitom zesložiťují celý zemský systém (odpad, málo vody, ozonové díry, oceány ...)
PŘÍRODA - vychází z přirozeného principu a dostupných věcí, ale lidské úsilí k používání je vyšší (jednoduché detaily přírody vlastně dávají dohromady dokonalý celek, který je opět složitý)

A teď přichází důležitá otázka pro každého z nás. Co je pro nás důležitější?
  1. Raději mám moderní technologie a vše, co věda přináší a objevuje. Raději se přizpůsobím tempu a zvyklostem společnosti a budu využívat všech výhod. Tyto novinky mi zjednodušují život, a tak ho můžu prožít kvalitněji.
  2. Raději dávám přednost věcem pocházejícím z přírody, které jsou pro mě přirozenější. Svůj život zasvětím využívání darů přírody i přes to, že jejich využívání bude složitější. Dělá mi to však radost, protože jsou to dary přírody, které byly stvořeny pro nás.
Naprosto respektuji i první názor, i když na něj mám svoje názory. Od toho jsme svobodní - abychom mohli mít různé názory. A pokud životní cesta, kterou půjdeme, pro nás bude příznačná a my si budeme jistí, že je to cesta správná, je to cesta pro vás. Důležité je, abyste svůj život žili podle uvážení a byli si jisti tím, co děláte, a stáli si za tím.

Co se týká té cesty číslo II., musím říct, že je zpočátku docela odpudivá. Ono vrátit se z té "rozmazlenosti" této doby zase zpět k tomu starému je přinejmenším děsně náročné, protože si najednou uvědomíte, že to půjde ztuha. Nebude to tak jednoduché a možná z toho ani nebudou tak dobré výsledky. To mnoho a mnoho lidí odradí. Vysvětlím vám to na následujícím příkladu: Koupila jsem si přírodní tuhý šampon. Nemá žádný obal a neobsahuje žádné uměle vyrobené látky - je to směs surovin = darů přírody. Po prvním umytí byly moje vlasy jako bych si je polila olejem (to proto, že vlasy byly zvyklé na obsažené látky v klasických šamponech). Ale nepřestala jsem. Moje vlasy si po 1,5 měsíci zvykly a nyní si je místo 4x týdně umývám jen 2x. Sice moje vlasy nejsou tak dokonalé, jako po použití klasickým tekutým šamponem, ale já z toho mám radost. Proces umývání je složitější, rozčesávání je složitější, nevoní na dva kilometry, ale vlasy jsou zdravější, voní naprosto přirozeně a moje kůže na hlavě se taky uzdravuje. Toť příklad.

Je to tak. Cesta, kterou jsem si vybrala je složitější, ale mám pocit, že nemůžu přetvářet přírodu k tomu, abych si zjednodušila svůj život. To se mi zdá lehce sobecké. Ale uznávám, že si tohle málokdo uvědomí. Proto respektuji ten moderní život, i když se mi příliš nepozdává. Stejně s tím nic moc neudělám

Doufám, že jsem někomu vloudila do hlavy alespoň myšlenku tohoto článku, nad kterou se zamyslíte a zjistíte, jaký život chcete vést.

To vám přeje vaše